Słowiński Park Narodowy znany jest przede wszystkim z wydm. Z tym mi się kojarzy. Polska jest na tyle różnorodna, że mamy nawet pustynie! Od dawna chciałam odwiedzić to miejsce i w końcu się udało.
WYDMA ŁĄCKA – to wydma, która znajduje się koło Łeby. Wydaje mi się, że jest bardziej popularna. Na nią nie udało nam się dotrzeć, gdyż przemierzyłam siły na zamiary i zabrakło na to czasu i sił. Jeśli chcecie zobaczyć obie wydmy to zarezerwujcie na to dwa dni. My nie mieliśmy tyle czasu, bo pojechaliśmy tylko na weekend i chcieliśmy odwiedzić jeszcze Cypel Helski.
WYDMA CZOŁPIŃSKA – ta wydma jest położona w zachodniej części parku. Mierzy aż 56m, co daje o 26m więcej niż wydma Łącka. Na tym terenie możemy poczuć się jak na pustyni i zdjęcia które tutaj widzisz są właśnie z tego obszaru.
Wstęp do Parku Narodowego kosztuje 6zł od osoby. Koszt opłaty karkingowej to 2zł za każdą rozpoczętą godzinę, czyli nie ma aż takiej tragedii. Na parkingu zostaliśmy zapytani czy idziemy tylko na plażę czy też do Parku Narodowego. Powiedzieliśmy zgodnie z prawdą, że do Parku, po czym została pobrana opłata za wstęp. Co ważne, nikt później nigdzie nie sprawdzał czy mamy bilety. W Tatrach są bramki i pracownicy sprawdzają takie rzeczy. Tutaj nie ma takiego czegoś. Jest to trochę dziwne, gdyż można ich oszukać i nie płacić za wstęp. Wszystko zależy od was i pewnie też od tego na kogo traficie. Pozostaje także kwestia sumienia.
BŁĘDY NA TRASIE. CZEGO NIE ROBIĆ?
My wędrówkę rozpoczęliśmy z dalszego parkingu, na który nie polecamy jechać, gdyż z niego wszędzie jest daleko. Poszliśmy na plażę, później na latarnię, doszliśmy aż na drugi parking (ten na którym powinniśmy zostawić auto i tak polecamy wam zrobić). Stamtąd znów kierując się w kierunku morza udaliśmy się na piękną Wydmę Czołpińską. Z wydmy poszliśmy znów plażą na ten dalszy parking. Takim oto sposobem w samym tym miejscu przeszliśmy chyba z 16km. Większość po samym piachu. Można było tego uniknąć. Dlatego polecam pojechać na ten pierwszy parking. Kierując się w kierunku wydmy będzie po prawej stronie taki drewniany znak i najlepiej tam skręcić w prawo. Wtedy polecam iść od razu na wydmę, kawałek plażą i skręcić na latarnię. Tym sposobem zaoszczędzicie przynajmniej połowę kilometrów i z 16 wyjdzie wam 8. My po tej trasie w upale byliśmy tacy umordowani, że jak wsiedliśmy do auta to chciało się nam spać, a czekała nas jeszcze trasa 100km do Jastrzębiej Góry.
Widoki na wydmie są niesamowite. Warto choć raz odwiedzić to miejsce. Na mnie zrobiło ono ogromne wrażenie. Wydma jest gdzieniegdzie porośnięta trawami. Po wydmach można poruszać się tylko wyznaczonymi trasami, aby nie niszczyć tego pięknego terenu. Pamiętaj o tym, że to Park Narodowy. Po co iść na pustynię? Idź podziwiaj widoki, chodź bosymi stopami po miłym piasku i podziwiaj potęgę natury. W tym miejscu na pewno to poczujesz.
Oprócz tego na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdziesz liczne łąki, torfowiska, bory, lasy i jeziora przymorskie. Teren nienaruszony przez człowieka. Został także wpisany na listę ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO. Mówi to samo za siebie! Musisz tam być. Odwiedziliśmy SPN w środku sezonu, pod koniec lipca, w weekend i było tam bardzo mało ludzi.
WSKAZÓWKI, JAK UMILIĆ SOBIE WYPRAWĘ
- Zwróć uwagę na to, jak prowadzi Cię nawigacja. Nas wyprowadziła dosłownie w pole. 20 km jechaliśmy jakąś godzinę, co mówi samo za siebie. Drogi w tym rejonie nie są jakieś super i łatwo trafić na ulicę, na której prawie nie ma już asfaltu.
- Jak będziesz dojeżdżać do wydmy i będzie znak po prawej stronie i skręt na parking to jedź tam, trasa będzie dużo krótsza i przyjemniejsza od tej, którą my przeszliśmy. Nie jedź na ten dalszy parking.
- Najpierw idź na wydmę, później kieruj się plażą na zachód i idź zobaczyć latarnię. W ten sposób zatoczysz kółko i trafisz z powrotem na parking.
- Jeśli chcesz wejść na latarnię to pamiętaj o maseczce. W tych czasach bez tego ani rusz. My zapomnieliśmy wziąć jej z auta i tym samym mogliśmy podziwiać latarnię jedynie z dołu. Z góry widać wydmę, więc warto tam zajść.
- Pod żadnym pozorem nie bierz wózka dla dziecka, chyba, że chcesz potrenować na wydmie wchodzenie pod górę i schodzenie w dół z balastem.
- Weź dużo wody, na pewno się przyda, tym bardziej jeśli będzie gorąco.
- Jeśli chcesz zobaczyć obie wydmy: Czołpińską i Łącką (ta koło Łeby) to najlepiej zarezerwuj sobie na to dwa dni. Trasy są długie i mogą być męczące.
Leave a Comment