W ubiegły weekend wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę na Kaszuby. Od dawna chcieliśmy zawitać w te rejony, ale zawsze było nam nie po drodze. Tym razem wywiało nas zupełnie na spontanie 120km od domu. Po drodze odwiedziliśmy Kaszubską wieżę widokową w Wieżycy, wieżę widokową we Wdzydzach Kiszewskich (z której swoją drogą jest najpiękniejszy widok ze wszystkich wież widokowych, na których kiedykolwiek byłam) oraz Kaszubski park etnograficzny, czyli ogromny skansen. Opowiem o tym wszystkim po trochu w dzisiejszym poście.
Wieżyca to miejscowość, która oferuje nie tylko wieżę widokową, ale także można tam zimą pojeździć na nartach. Tam zaczęłam oraz skończyłam swoją przygodę z tym sportem, kiedy to przewróciłam się i wbiłam sobie narty w brzuch.
We Wdzydzach Kiszewskich byłam pierwszy raz. Od razu mnie oczarowały. Święty spokój, sielski klimat, kempingi blisko jeziora, ogromny skansen położony między lasem, a jeziorem oraz ta wieża widokowa, z której rozpościera się widok na conajmniej 4 jeziora i ujście Wdy.

Kaszubska wieża widokowa w Wieżycy
Wstęp: 10zł bilet normalny, 7zł bilet ulgowy, można płacić kartą
Wysokość wieży: 35m
Lokalizacja: Kaszuby, Wieżyca
Wieża mieści się na najwyższym wzniesieniu na Pomorzu, Wieżycy, które liczy 329m.n.p.m., na szczyt, do wieży prowadzą dwa wejścia. My jechaliśmy od strony Gdańska i nawigacja poprowadziła nas na parking leśny położony najbliżej od nas. Droga prowadząca z parkingu przez las był bardzo stroma, ale pewnie też najkrótsza. Na górze zauważyłam, że ludzi idą bardziej płaskim i łagodnym wejściem. Aby tam trafić trzeba pojechać trochę dalej (przynajmniej od strony Gdańska) i po krótkim czasie pojawia się znak ‚wieża widokowa’, łatwo tak trafić. Nasz parking był darmowy i podejrzewam, że obok było miejsce na kemping. Wieża nosi imię Jana Pawła II, ma dwa tarasy widokowe i na samym szczycie znajdują się tabliczki z informacją ile kilometrów od danego miasta się aktualnie znajdujemy. Obiekt jest warty uwagi. Polecam! A tak prezentują się widoki…
Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich
Wstęp: 10zł bilet normlany, 5zł bilet ulgowy, można płacić kartą, po wyjściu z wieży jest 10% na pamiątki w sklepie, np magnesy, warto o tym wiedzieć
Wysokość wieży: 35,6m
Lokalizacja: Wdzydze Kiszewskie
Gwarantuję, że Ci się tam spodoba! Niedaleko można zaparkować auto. My nie mieliśmy z tym problemu. Ta wieża tak samo ma dwa tarasy widokowe i widać z niej 4 jeziora oraz ujście Wdy. W drugiej części dnia pogoda nam sprzyjała. Nieopodal można wynająć kajaki lub rowerki wodne, co jest kolejnym plusem. Pod wieżą znajdują się bezpłatne toalety oraz bar, w którym można tanio zjeść i coś wypić. My zamówiliśmy frytki, zapiekankę i pierogi ruskie. Pierogi są sprzedawane na sztuki. Niżej zobaczysz widok z wieży, okolicę oraz ceny poszczególnych rzeczy z restauracji.
Kaszubski park etnograficzny
Wstęp: 16zł bilet normalny, 11zł bilet ulgowy, 6zł bilet specjalny (np. za okazaniem karty dużej rodziny, osoby niepełnosprawne i opiekunowie, osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej) Jest możliwość bezpłatnego zwiedzania od IV do X – poniedziałki i wtorek 4 V, od XI do III – soboty.
Lokalizacja: Wdzydze Kiszewskie
Strona internetowa muzeum znajduje się tutaj.
Muzeum zostało stworzone ponad sto lat temu przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. Wtedy było to pierwsze muzeum na świeżym powietrzu na terenie Polski. Powierzchnia skansenu zajmuje 22h usytuowane w malowniczej miejscowości między lasem, a jeziorem. Można zobaczyć jak ponad 200 lat temu żyli ludzie. Zobaczysz tam mnóstwo budynków, wiatraki, kościoły, dawne chaty i chlewy. Jak dotąd to najlepszy obiekt tego typu w jakim byłam. Robi wrażenie. Teksty przy poszczególnych obiektach są w języku polskim, kaszubskim i angielskim. Znajdują się tam budynki z Kaszub oraz Kociewia. Sprawdź niżej jak tam wygląda.
To co, kto wybiera się na Kaszuby?

Leave a Comment