Ze szkolnych wycieczek kojarzę pilota wycieczek jako osobę, która siedzi z przodu autobusu i opowiada o tym co zaraz zobaczymy za oknem. Czy ten zawód ma z tym cokolwiek wspólnego? Opowie o tym Grażyna, z którą poznałyśmy się razem w pracy. Oprócz pracy w klinice jest pilotem wycieczek i podzieliła się ze mną tajnikami tej pracy.
Dowiesz się co i gdzie zjeść oraz poznasz trudne sytuacje, które zdarzają się na wyjazdach.
Grażynę znajdziesz na Instagramie. Po więcej ciekawostek zapraszam do niej na profil!

Z dzieciństwa pilot wycieczek kojarzy mi się z osobą, która siedzi z przodu w autobusie i opowiada przez mikrofon o tym co będziemy teraz zwiedzać i obok jakiego zabytku właśnie przejeżdża autobus. Czy ten zawód rzeczywiście ma coś wspólnego z moimi wyobrażeniami z dawnych czasów? Czym zajmuje się pilot?
Nie jest to do końca tak. To raczej wyobraźnia o przewodniku ? Wiadomo, że fajnie by było coś opowiedzieć o kraju/miejscu, do którego się zabiera grupę, natomiast pilot powinien przede wszystkim ogarniać trasę do miejsca docelowego. Wiadomo, że żyjemy w czasach, w których można skorzystać z GPS, jednak trzeba obliczyć wszystkie postoje na drogach: muszą one być zgrane czasowo i tak żeby była dłuższa przerwa na gorący posiłek (jeśli trasa jest długa). Pilot pilnuje godzin pracy kierowców, dyscypliny grupy. To znaczy, że nie można pozwolić sobie na wielkie spóźnienia, ale też nie można kogoś „zgubić” na przystanku ? Często zdarzają się korki na trasach (szczególnie w Niemczech), co może spowodować, że godziny pracy kierowców się skończą i autokar utknie jakieś 20-30 km przed celem ?

Jak zostać pilotem wycieczek i jakie cechy trzeba mieć?
Przede wszystkim trzeba mieć pasję do podróży ? oraz wypadałoby znać chociaż jeden język obcy ? a pozostałych rzeczy można się nauczyć na kursach (w chwili obecnej na rynku jest bardzo duży wybór). Trzeba przede wszystkim być zdyscyplinowanym ? ale tez komunikatywnym i otwartym.

Jak wygląda dzień pracy pilota?
Dzień ???? Jeśli mówimy o pilotowaniu wycieczek zagranicznych, to minimum 3 dni, a raczej doby… jest to praca całodobowa, ponieważ na wyjeździe pilot jest osobą pierwszego kontaktu: nie raz się zdarza, że w najlepszym przypadku ktoś się po prostu zgubi w nowym miejscu i zadzwoni w nocy, ale gorzej jest jak ktoś złamie nogę, rozwali głowę ? Tutaj już mówimy o nocy na pogotowiu lub policji ? więc jest to praca całodobowa. Trzeba się przygotować na totalny brak snu, bo nawet jak się nic nie wydarzy, to grupa chce jakiś wieczór integracyjny, który się przeciąga do rana. W normalnym trybie pilot organizuje zakwaterowanie, pokazuje wszystkie miejsca gdzie można wymienić kasę, kupić tanio jedzenie, opowiada na co trzeba zwrócić uwagę i gdzie uważać. Trzeba bardzo dużo czasu poświecić na poznanie miejsca, do którego się jedzie. Często się zdarza, że pilot jak grupa jedzie tam po raz pierwszy, ale nie może pokazać, że czegoś nie zna ??♀️
Co wybrać jeśli chce się zostać pilotem: studia, czy kurs? Czy ukończenie któregoś z nich gwarantuje pracę?
Pracy żaden kurs ani studia nie zagwarantują. W moim przypadku to kilka kursów. Praca sama mnie znalazła jeszcze jak nie miałam kursu i licencji ? Jeśli wybrać dość rozszerzony kurs, to podstawową wiedzę na temat zasad się zdobędzie. Nie zmienia to faktu, że przed każdym wyjazdem należy się przygotować i poświecić dodatkowy czas, żeby zaczerpnąć wiedzy ?

Jakie są największe plusy i minusy takiej pracy?
Plusów jest zdecydowanie więcej: nowe znajomości, każda grupa jest inna, nowe sytuacje, miejsca, wyzwania ? można zwiedzić świat, dostając za to pieniądze ? Ale minusy również są: nie ułożysz życia prywatnego, bo ciągle jesteś w innym miejscu albo trasie ? jesteś odpowiedzialny za życie „uczestników wycieczki”, masz nienormowany czas pracy, co potem odbija się na zdrowiu. Często musisz nauczyć się spać w autobusach.
Obie wiemy jak wygląda praca z ludźmi. Czy na wycieczkach też zdarzają się jakieś ciężkie przypadki, ludzi o coś się kłócą czy nie? Czy pamiętasz jakieś dziwne sytuacje?
Pewnie, że się zdarzają i to częściej niż te spokojne wyjazdy ? ostatnio miałam krótki wyjazd, ale z taką grupą, że myślałam ze osiwieję. Nie nadarzałam odbierać telefonu: w tej samej chwili gościu rozwalił głowę, a druga część grupy zrobiła imprezę i przyjechała policja. Mandacik za naruszenie ciszy nocnej w hotelu, pogotowie i trzeba poinformować grupę, że nie dostaną kaucji. Czujesz wtedy oburzenie ?? Zdarza się tak, że ktoś się utopi w morzu i wtedy konsekwencje są znacznie poważniejsze. Po takich wydarzeniach jeśli się obejdzie dla pilota, to i tak psychicznie się ciężko pozbierać.

Jaki jest Twój ulubiony kierunek i dlaczego?
Oczywiście że Hiszpania ?? nic nowego, jestem uzależniona od tej kultury, tego języka. Jest to kraj, gdzie z każdej strony jest coś innego: morze, góry, budownictwo w różnych stylach w zależności od strony. Ludzie są tam najbardziej pomocni na świecie? Jest wiecznie impreza ?? Trzeba tam być, żeby zrozumieć. Ale każdy kto odwiedzi Hiszpanię, nie pozostanie obojętny do tego kraju ?
Znasz kilka języków obcych, na pewno jest to pomocne w pracy pilota. Co najbardziej pomogło Ci w nauce?
Na pewno jest to pomocne, bo ze znajomością akurat tych języków co ja znam dogadasz się na całym świecie. Nie raz pomagało mi to załatwić problemy z policją dla grupy, czy z recepcja w hotelu. W przypadku języka polskiego, pomogło mi „wrzucenie mnie na głęboka wodę”. Kiedy dostałam pracę pilota, nie znałam języka polskiego wcale ? Rozumiałam, ale nie rozmawiałam ? No i musiałam pilotować polskojęzyczne grupy ? Jestem wdzięczna, bo dzięki temu radzę sobie już kilka dobrych lat ?

Odwiedziłaś wiele krajów i miałaś okazję spróbować różnych kuchni. W którym kraju według Ciebie jest najlepsze jedzenie? Co polecasz tam spróbować?
Ja wolę domową kuchnię, dania które są soczyste. Czechy: Knedliki, czeznekova polevka, trendlik (znana czeska słodka bułka, która można kupić na starówce w Warszawie również), Hiszpania: Gaspaczo, Paella, Ensaimada, Churros, arroz con leche, turrón, crema catalana, jamón (ta lista może być meeega długa) oczywiście Sangria, Węgry: gulasz, placek węgierski, langosze, lecho, Grecja: gyros.
Odpowiedz na pytanie, jakiego nie zadałam, a na które chciałabyś odpowiedzieć 🙂
Czy kocham tą prace? ? Kocham i podchodzę do niej z całym sercem. Nigdy nie chodzi tutaj o zarobek, tylko to moja pasja. Kiedy robisz coś z sercem, nie jest to praca, tylko pasja ??


Leave a Comment